Skitouring ! Dobra zabawa na zimę czy trening ? Dla mnie to jedno i drugie!

Jestem triathlonistą a TRIATHLON to sport letni. Chociaż ostatnio pojawiają się jego odmiany indoor czy też triathlony zimowe ale to raczej nie moja bajka.
Zima wcale nie przeszkadza mi w utrzymani formy i aktywności prowadzonej na powietrzu. Fakt, że jeśli chodzi o rower to chowam się głównie pod dach. Natomiast podczas biegania w 90% jednostek przeprowadzam na zewnątrz. Drugą wiodącą aktywnością w okresie zimowym są u mnie narty: biegowe ale szczególnie ostatnio turystka na nartach i eksplorowanie wyższych partii gór czyli tzw. Skitouring.
Chciałbym nieco o tej dyscyplinie wspomnieć i tym którzy jeszcze nie mieli okazji jej spróbować nieco ją przybliżyć a tym samym zachęcić do uprawiania tego sportu. Mam nadzieję, że mi się uda poniższym tekstem ?
Tego typu aktywność – trening doskonale rozwija nasze zdolności wytrzymałościowe. Jest to wysiłek nie tylko wykonywany głównie na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. ale przede wszystkim trwający ok 5-6h czyli powyżej czasu jaki spędzamy na dystansie ½ IM czy długiego bike maratonu. Naprawdę warto ruszyć na nartach w góry. Najpierw jednak zapraszam do lektury.
Na samym początku od razu zaznaczę , że podstawą do uprawiania skitouringu jest min. średnia umiejętność jazdy na nartach zjazdowych. Kto nie miał nigdy nart na nogach może pominąć ten post i poszukać czegoś ciekawego w archiwum endutrition.pl oczywiście .
Historia skitouringu.
Zanim nastała era rozbudowy wyciągów narciarskich w górach niemal całego świata jak pewnie łatwo się domyślać góry zimą może zdecydowanie mniej ale były już eksplorowane przez ich mieszkańców oraz śmiałków i odkrywców. Narty były dla tubylców po prostu zimowym środkiem transportu. Aby poruszać się pod stromych zboczach w Laponii podklejano ślizgi nart skórami fok lub reniferów stąd obecna nazwa pasów do nart ( foki ). W miejscach gdzie nie było dostępu do foczych skór i futer podklejona pod ślizgi tzw. węźlice czyli siatki ze sznurków, które równie dobrze zapobiegały cofaniu się nart na śniegu. W naszych górach znany zakopiański przewodnik Klemens Bachleda opatentował w tym samym celu tzw. wurstle czyli podklejone pod nary drewniane klocki.

Ulepszony już sprzęt w krajach alpejskich zaczęło stosować wojsko a następnie powstające w latach 20tych służby ratownicze. Następnie alpinizm oraz himalaizm zaczerpnął z tej technologii aby szczególnie w transporcie do trudno dostępnych miejsc móc dotrzeć w miarę efektywnie i szybko. Rozwój obecnego skitouringu rozpoczął się pod koniec lat 80 i początku 90-tych głównie w krajach alpejskich. Dzisiaj to dyscyplina, która wśród sportów zimowych rozwija się najdynamiczniej.

Bezpieczeństwo.
Najbardziej wciągające w skitourach jest to, że stanowią one formę aktywności, która jest dla osób ambitnych, gdyż kształtuje hart ducha. Łączy w sobie wysiłek, podejście pod górę oraz rozkosz i radość ze zjazdu z wymarzonego żlebu, stoku czy szczytu. O ile nasze umiejętności narciarskie i wiedza na to pozwalają. Skitouring pomaga nawiązać kontakt z naturą oraz samym sobą. Jest to kwintesencja narciarstwa i powrót do źródeł oraz idealny sport dla tych którzy kochają wędrówki po górach. Aby rzeczywiście było tak pięknie i bez niemiłych niespodzianek trzeba podejść do tego sportu z głową. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zimą czeka na nas w górach o wiele więcej niespodzianek i zagrożeń niż latem.

1. Lawiny, śnieżyce, mgły, oblodzenie, szczeliny, zimno-mróz, hipotermia, odwodnienie, wyczerpanie, krótki dzień, etc..
Podstawowe zasady :
1. Nie chodzimy na wyprawy skitourowe sami !
2. Wybierzcie się na szkolenie skitourowe 1, 2dniowe lub weekendowe albo przynajmniej na pierwszą wycieczkę z przewodnikiem, który pokaże wam wszystko od A-Z.
Polecam https://skitourschool.pl/ zaczynałem z nimi i w sumie co roku staram się utrwalać i poszerzać swoja wiedzę w praktyce uczestnicząc w szkoleniach i wyjazdach organizowanych prze skitourschool. A moich wypraw np. do Grecji czy lodowiec Dachstein nie zapomnę do końca życia.
3. Zapewnijcie sobie odpowiedni sprzęt. Co należy zabrać na wycieczkę w góry pisałem w tekście- link poniżej. https://endutrition.pl/wydarzenia/zimowa-wyprawa-w-gory/
4. Uwaga zima w górach to LAWINY !!! Bez odpowiedniego sprzętu tzw. lawinowego ABC czyli sondy, detektora i łopaty nie mamy prawa wyjść w góry. Dobra wiadomość, że jako początkujący możemy ten sprzęt po prostu wypożyczyć. Każda szanująca wypożyczalnia sprzętu skitourowego taki zestaw powinna posiadać a koszt wypożyczenia nie jest duży. To nasze bezpieczeństwo ! powiedziałbym nawet inaczej, to jest bezpieczeństwo naszego towarzysza bo sprzęt nie ratuje nas ale osobę, która idzie z nami. Więc jeżeli twój kolega takiego sprzętu nie posiada po prostu znajdź kogoś kto go posiada wówczas będziesz bezpieczniejszy podczas wycieczki w góry. Na szkoleniach skitourowych o których wspominałem powyżej jednym z obowiązkowych punktów jest obsługa lawinowego ABC.
Dla tych którzy zamierzają ze skitouringiem wziąć „ślub” polecam nabyć tzw, AIR backpack ABS system. Plecak z systemem balonu, który aktywowany wynosi nas na powierzchnię lawiny przez co nie ulegamy przysypani śniegiem.
5. Zadbaj o odpowiednia kondycję. Podejrzewam jednak, że większość moich czytelników to osoby aktywne a powiedzmy sobie szczerze, że na skitourową wyprawę np. w bliskie mi Karkonosze nie potrzeba kondycji Justyny Kowalczyk czy Roberta Karasia
6. Przygotowanie i planowanie wyjścia w góry. Zawsze trzeba zaplanować gdzie idziemy, ile czasu nam to zajmie, skąd wychodzimy i gdzie mamy dojść. Należy poinformować miejsce naszego celu podróży – dotarcia tj. schronisko, miejsce noclegu o której godzinie zamierzamy dotrzeć.
Dam wam przykład. Czas przejścia – marszu zimą w terenie górskim zajmuje o wiele dłużej niż latem czy wiosną. Np. 300m przewyższenia pokonuje się w około 1h. 5km w linii prostej zajmie nam min 1h. Oczywiście sprawdzamy komunikaty lawinowego wydawane w okolicy naszej aktywności.

Uwaga stopień zagrożenia lawinowego nr 3 oznacza by raczej pozostać w domu i czekać na lepszą pogodę lub zaplanować alternatywną wycieczkę.
Do planowania wycieczki polecam https://fatmap.com/ oraz https://en.mapy.cz
7. Wypożycz i przetestuj na początek.
Sprzętu skitourowego jest obecnie bardzo dużo i od rodzajów oraz rozmiarów może rozboleć głowa.
Głównie narty skitourowe dzielimy na FREE, TOUR, SPEED i RACE. Głównie rozróżnienie to dotyczy prędkości z jaką chcemy się poruszać pod górę co wiąże się z wagą tego sprzętu, ale pamiętajmy że im lżejsze narty tym frajda ze zjazdu na nich ciut mniejsza. Coś za coś.

Myślę, że na początek będą interesowały nas te dwie pierwsze tj. FREE lub TOUR. Aby zdecydować się na zakup sprzętu trzeba najpierw połknąć bakcyla. Narty które wybierzemy muszą być uniwersalne no chyba że stać nas na 2 pary ? Zakup nart jest ważny, ale w skitouringu uważam że buty to sprawa najważniejsza zaraz po lawinowym ABC. Kwestią równie istotną są wiązania i ich dobór, ale tutaj pozwolę się wypowiedzieć specjalistom którzy wam z pewnością doradzą przed ich wyborem. Najlepiej jednak spróbować w praktyce kilu rozwiązań i samemu zdecydować który model wam najlepiej pasuje. Tu jest tyle zdań co modeli.

Jak dobrać ubiór o tym pisałem w temacie sprzętu na wyprawę / wycieczkę w góry. Link powyżej. Pamiętajmy tylko że na skitourach jesteśmy w ciągłym ruchu i sprawdza się bardzo dobrze dobrej jakości bielizna termo aktywna oraz 2 lub 3 warstwy. Skitouring to szczególna wersja narciarstwa która pod względem wysiłku zbliżona jest do szybkiego marszu pod górę a niekiedy biegu gdy pocimy się intensywnie w wyniku procesu termoregulacji organizmu. Dlatego pamiętajmy o tym i weźmy to pod uwagę. Kurtka puchowa tylko w plecaku w razie postoju lub zjazdu kiedy jest zimno i bardzo wieje. Gore Tex tylko w razie ewentualnego deszczu lub deszczu ze śniegiem i bardzo chłodnego wiatru. Na podejście odradzam go zakładać ze względu na bardzo słabą wentylacje.

8. Gdzie na skitoury ? Jak to gdzie w góry
U nas w kraju polecam Karkonosze, Beskidy, Bieszczady no i oczywiście nasze piękne ale bardzo niebezpieczne Tatry. Alpy i Dolomity już na kolejny rok i po zebraniu doświadczeń w naszych górach.
Foto: @karokrasinska
Źródło: SKITOUR magazyn Dynafit
Życzę udanych wypadów i wspaniałych oraz bezpiecznych zjazdów.
Allez.
Comments are currently closed.